Шест партии би влегле во новиот бугарски парламент, покажуваат истражувања

Од:

Шест партии би влегле во 48. Национално собрание на Бугарија, покажува истражувањето Националното истражување е спроведено меѓу 1.020 полнолетни граѓани во периодот од 30 јули до 5 август, а истражувањето го спровеле бТВ и агенцијата „Маркет линкови“.

dobivaj vesti na viber

ГЕРБ-СДС, според истражувањето би биле прва политичка сила со 22,44 отсто, на второ место се „Продолжуваме со промената“ – 19,1 отсто. Движењето за права и слободи е трета политичка сила во Бугарија со 11,5%, по што следи Бугарската социјалистичка партија со 10,9%. Ултранационалистичката партија „Преродба“ и прозападната „Демократска Бугарија“ имаат многу блиски резултати, 8,4 и 8,3 отсто од оние кои изјавиле дека ќе гласаат на претстојните парламентарни избори на 2 октомври, јави дописникот на МИА.

Анкетата покажува дека под бариерата од 4 отсто за влез во идниот парламент се „Бугарскиот подем“ на поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев со 3,9 отсто поддршка и партијата на Слави Трифонов „Има таков народ“ со 2,8 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шишков: Грчко-бугарскиот гасен интерконектор доби употребна дозвола

А1он

Трагедија во Софија: Гром усмрти три лица, едно лице се бори за живот

А1он

Борисов одби да учествува во дебатата со Кирил Петков и Асен Василев

Ана Ололовска

Донев: В четврток состанок на Советот за безбедност на бугарската Влада

Ана Ололовска

Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

А1он

Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Ана Ололовска