Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

Од:

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во Босна и Херцеговина, каде ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ и со други претставници, како и со претставници на партиите.

Мишел во Сараево ќе пристигне од Белград, каде вчера се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Делегацијата на ЕУ во БиХ соопшти дека Мишел ќе разговара со претставници на Федерацијата за патот на БиХ кон ЕУ, чии 14 клучни приоритети се изборни и уставни промени, како и за регионалната стабилност во контекст на променетата геополитичка ситуација.

Мишел нема да го посети Мостар како што претходно беше планирано, поради обврски во Брисел, јавија сараевски медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

ВИДЕО: Големи поплави во Босна, стотици куќи под вода

Катерина Павлова-Николовска

Мишел убеден дека санкциите против Русија ќе бидат решени до 30 мај

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

Катерина Павлова-Николовска

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

Мишел во Одеса за денот на Европа