Шарл Мишел ќе пристигне во БиХ на крајот на следната недела

Од:

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ќе пристигне во БиХ на крајот на следната недела како дел од регионалната мини турнеја, но засега нема индикации дека тоа би можело да биде можност да се постигне договор за реформите на изборниот закон.

dobivaj vesti na viber

Локалните медиуми денеска објавија дека Делегацијата на ЕУ во БиХ го потврдила пристигнувањето на Мишел на 20 мај. Претходниот ден тој ќе биде во посета на Белград.

Предвидено е Мишел да се сретне со голем број официјални претставници, како и со политички лидери и претставници на граѓанското општество, за да разговараат за стабилноста во регионот во новиот геополитички контекст и напредокот во спроведувањето на 14 клучни приоритети од мислењето на Европската комисија за кандидатурата на БиХ за ЕУ.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ претходно најави доаѓањето на висок функционер на ЕУ во БиХ, чие име не го спомена, и дета тоа може да отвори нова можност за договор за изборните реформи, но засега нема потврда дека тоа ќе се случи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Паролин: Ватикан се залага за еднаквост на народите во БиХ

Ана Ололовска

Шмит: Република Српска усвојува закони кои го поткопуваат суверенитетот на БиХ

А1он

Захарова: Шмит е измамник бидејќи нема меѓународно полномошно за функцијата

Ана Ололовска

Комшиќ потврди дека повторно ќе се кандидира за член на Претседателството на БиХ

Ана Ололовска

Џаферовиќ: Ги повикувам соседите да не се мешаат во внатрешните работи на БиХ

А1он

Конфискуваниот имот на руските олигарси треба да се продаде, смета Мишел

А1он