Шарл Мишел: Европската унија и Западен Балкан се потребни еден на друг

Од:

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска објави дека на Европската унија и треба Западен Балкан и дека на регионот му е потребна Унијата.

dobivaj vesti na viber

По самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Брисел, Мишел на Твитер ја истакна својата „силна поддршка“ за зајакнување на процесот на интеграција и напредок во процесот на пристапување во Унијата.

Тој додаде дека, кога станува збор за Северна Македонија, „продолжува работата за брзо изнаоѓање заемно прифатливо решение“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мишел за францускиот предлог: Вие одлучувате, свесни сме за загриженоста за националниот идентитет

Кристијан Ландов

Протестите, јавноста, професорите, не го убедија Ковачевски да се одбие францускиот предлог

Катерина Павлова-Николовска

Абазовиќ: ЕУ да сфати дека Западен Балкан или целосно ќе се интегрира или ќе остане црна дупка

Пендаровски-Мишел: Прифаќањето на францускиот предлог ќе овозможи отворање на првата фаза од пристапните преговори

Германија моли за работници од Балканот

Бербок: Не смееме повеќе да губиме време на Западен Балкан

Ана Ололовска