Шарец: Не бев повикан кога се одлучуваше за повлекувањето на војниците од Ирак

Од:

Словенечкиот премиер Марјан Шарец во интервју за ПОП ТВ, објави дека не бил соодветно повикан на состанокот на кој се одлучуваше за повлекувањето на словенечките војници од Ирак.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Шарец ја коментираше изјават на министерот за одбрана Карл Ерјавец дека му била пратена СМС порака на Шарец во 3 часот наутро да дојде на состанокот. Според премиерот СМС порака не е соодветен начин да се информира претседателот на владата за состанок на кој се одлучува за повлекување на словенчки војници од меѓународна мисија.

– Ако не сум одговорил на пораката, министерот можел да ме побара телефонски или да прати некој и да ме разбоди. Тоа така се прави. Со ова можеби на некој сакал јас да не бидам присутен на тој состанок – изјави Шарец.

Тој сепак ги отфрли информациите дека поради ова ќе го разреши министерот за одбрана, но кажа дека не е задоволен со ваквата комуникација и поради тоа набрзо ќе го повика на разговор.

Би можело да ве интересира

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Ана Ололовска

Комисијата на финансирање на политичките партии во Словенија заседава по информациите за „унгарски пари”

Ана Ололовска

Продолжуваат разговорите за состав на нова Влада на чело со Јанша

Ана Ололовска

Инспекциски надзор во словенечката полиција по информациите за наводна шпионажа на пратеници и политичари

Ана Ололовска

Последни обиди на Јанша да формира нова словенечка Влада

Ана Ололовска

Шарец: Се прави дефокусирање од истрагата за унгарските пари

Ана Ололовска