Шарец: Јанша греши, словенечката влада не е „клинички мртва”

Од:

Словенечкиот премиер Марјан Шарец во интервју за ДЕЛО кажа дека нема никаква опасност од пад на словенечката влада. Тој практично му одговори на опозиционерот Јанез Јанша, кој пред неколку денови на гостување на една телевизија кажа дека словенечката влада е практично „клинички мртва”.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Шарец во интевјуот кажа дека коалициската влада работи за доброто на граѓаните и тоа е главната причината зошто формирале владата. Премиерот посочил дека таква можност имал и Јанша, но тој не прифатил да формира влада и да ги решава проблемите на државата и граѓаните.

Шпекулациите во јаноста за можен пад и формирање на нова влада се појавија по изјавите на Јанша, дека владата на Шарец е во длабока криза, а тој на тоа гледа како на можност за фомирање нова коалиција и дека на тоа се работело изминатиов период.

Би можело да ве интересира

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Ана Ололовска

Комисијата на финансирање на политичките партии во Словенија заседава по информациите за „унгарски пари”

Ана Ололовска

Продолжуваат разговорите за состав на нова Влада на чело со Јанша

Ана Ололовска

Инспекциски надзор во словенечката полиција по информациите за наводна шпионажа на пратеници и политичари

Ана Ололовска

Последни обиди на Јанша да формира нова словенечка Влада

Ана Ололовска

Шарец: Се прави дефокусирање од истрагата за унгарските пари

Ана Ололовска