Сенатори на САД во посета на Белград и Приштина

Од:

Американските сенатори, демократот Крис Марфи и републиканецот Рон Џонсон најавија посета на Белград и Приштина оваа недела, како и на Украина, јави Гласот на Америка.

Марфи на Твитер објави дека тие доаѓаат во посета за поддршка на дијалогот Белград и Приштина.

– Русија не дозволува да им се придружиме, но јас и Џонсон ќе ги посетиме Украина, Србија и Косово оваа недела за да покажеме дека и демократите и републиканците ја поддржуваат новата украинска Влада и тековниот дијалог Белград-Приштина. Денеска сум во Берлин на состаноци, напиша Марфи.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео неодамна го назначи Метју Палмер за специјален претставник за Западен Балкан.

Палмер рече дека планира интензивни разговори со лидерите во регионот и низ цела Европа за Западен Балкан и очекува продолжување на дијалогот Белград – Приштина.

Би можело да ве интересира

Њујорк тајмс: Коронавирусот во Њујорк бил донесен од Европа

А1он

Американска помош од заштитни средства за албанските бели мантили

А1он

Федералните резерви на САД обезбедија 2,3 трилиони долари за поддршка на економијата

А1он

Уште 6,6 милиони Американци бараат надомест за невработеност

А1он

Почина Линда Трип која ја откри аферата на Клинтон и Левински

Ана Ололовска

Пет ракети погодија американска база во Авганистан

Ана Ололовска