Седум исчезнати по поројни дождови во Турција

Од:

Седум лица се водат за исчезнати по поројните дождови што ја зафатија северозападна Турција во последните денови.

Циклонот, кој помина над Грција, погоди неколку села источно од Истанбул, јави агенцијата Анадолија.

Поради поплавените патишта и свлечишта, неколку населени места и повеќе од 4.000 луѓе моментално се целосно отсечени.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Ембаргото на продажба на оружје нема да ја запре турската офанзива

Трамп: Работиме на воведување силни санкции за Турција

Меркел побара Ердоган веднаш да ја запре офанзивата во Сирија

Татјана Ташкова

Турски медиуми: Сириските сили го зазедоа градот Сулук

Курдите тврдат дека убиле 75 турски војници во Сирија

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае се додека не биде надмината заканата