Се запали автобус полн со патници на пат кон Црна Гора: „Почна да гори додека возеше во тунелот“

Од:

Во брза акција, противпожарната единица од Чајетина синоќа спаси автобус полн со патници кој се запали додека се движеше во тунел, а кој сообраќаше од правец на Ужице кон црногорското крајбрежје, информираат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

– Пожарот се случил во задниот дел на автобусот, во близина на моторот. Противпожарната служба брзо интервенираше и што е најважно за нас спаси животи и го локализираше пожарот. Во пожарот на возилото е причинета мала материјална штета, потврдено е за агенцијата РИНА.

Патниците кои се нашле во автобусот кој водел до Црна Гора биле брзо евакуирани.

– Се околу нас беше во чад и тешко се дишеше, само ни рекоа дека мораме веднаш да го напуштиме автобусот и што побрзо да излеземе од тунелот. Ги понесовме сите работи со нас, се плашевме огнот да не се прошири. Поминавме непроспиена ноќ чекајќи да се поправи дефектот за безбедно да стигнеме до крајната точка – изјавил еден од патниците за РИНА.

Поради инцидентот што се случи на патот кон Црна Гора, сообраќајот се одвиваше бавно, со пренасочување кон алтернативни правци.

Би можело да ве интересира

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

Европскиот парламент ќе побара од ЕУ да ги прекине пристапните преговори со Србија додека не воведе санкции кон Русија

Катерина Павлова-Николовска

Протест пред српскиот медиум „Информер“ поради интервју со повеќекратен силувач: Срам да ви е, монструми

А1он

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он

Српска вицепремиерка: На Србија местото и е во ЕУ, затоа насока кон Запад, сè друго е наметната дилема

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он