Се степаа двајца кандидати за пратеници во Косово по дебата во ТВ-емисија

Од:

Кандидати за пратеници во Собранието на Косово, Дардан Молилај од Социјалдемократската партија и Хаки Абази од Самоопределување, физички се пресметаат по завршувањето на емисијата Пресинг на кабелската телевизија Т7 во Приштина.

Главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Леонард Керчуку, објави дека за време на емисијата двајцата кандидати размениле навреди што ескалирале во физички пресметка.

Моличај беше генерален секретар на партијата до заминувањето од Самоопределување и е еден од 12 пратеници кои ја напуштија партијата и ја формира Социјалдемократската партија на Косово.

Абази се приклучи на Самоопределување пред неколку недели и претходно беше директор на фондацијата Рокфелер во Косово.

Би можело да ве интересира

Самоопределување: Фокусирани сме на борба против епидемијата, нема да номинираме премиер

Гренел за Т7: Никогаш не сум разговарал со Тачи и Вучиќ за размена на територии помеѓу Косово и Србија

Два нови случаи со Ковид-19 во Косово, вкупно 88 заразени

Косовската Влада финансиски ќе ги помогне фирмите кои трпат штети од епидемијата

А1он

Прво медицинско лице кај кое е потврдена зараза со Ковид-19 во Косово

Ана Ололовска

Нови седум случаи со Ковид-19 синоќа во Косово, вкупно 86 заразени

Ана Ололовска