Се очекуваат торнада и силни ветрови

Од:

Српските метеоролози предупредуваат дека се очекуваат силни ветришта, олуја, град и воздушни вртлози – торнада.

-Дававме предупредувања и тие се исполнија. Кумулонимбусите надвиснаа над селото Шопиќ и надвладеа силно невреме. Тоа беа мини циклони слични на торнада кои со себе носат предмети, кровови и други работи, велат од метеоролошката служба.

Драган Ѓуриќ од метеоролошкиот завод на Србија за Блиц објасни дека веќе во понеделник се очекуваат слични неприлики, иако со послаб интензитет.

Како што велат српските метеоролози, за време на потоплиот дел од годината се појавуваат облаци кои со себе носат грмотевици, обилни врнежи, град и олуи.

Во последните 30 години во Србија се регистрирани вкупно 4 вакви невремиња, а она што го зафати Шопиќ е петто.

Тие предупредуваат дека во следниот период се очекуваат уште климатски промени, но не се знае колку ќе траат и колкав интензитет ќе имаат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, една жртва

Ново торнадо во Кентаки, повторно има загинати

А1он

Бајден во посета на Кентаки за увид на штетата од торнадата

А1он

ВИДЕО: Трагедијата во Кентаки е се поголема, расте бројот на жртвите

Гувернерот на Кентаки потврди за 64 жртви од торнадата во централниот дел на САД

А1он

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

Leave a Comment

19 + twenty =