Се намалува притисокот на илегалните мигранти на хрватската граница со БиХ

Од:

Бројот на илегални мигранти кои се обидуваат да влезат во Хрватска од БиХ преку Унско-санската жупанија постојано се намалува, бидејќи тие решиле да бараат други начини да одат во Европската унија, велат владините органи и локалната полиција.
Според полицијата, во тој дел на БиХ во моментов престојуваат нешто повеќе од 2.800 илегални мигранти, најмногу од африканските и азиските земји.

dobivaj vesti na viber

Околу 850 од нив се сместени во три прифатни центри, а нешто повеќе од 1.800 престојуваат во импровизирани сместувања во Бихаќ, Цазин, Велика Кладуша или во „диви“ кампови во близина на границата со Хрватска.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи на округот Унско-санската жупанија, Аднан Бегановиќ, за бањалучкиот весник „Независне новине“ потврди дека локалната полиција продолжува да го контролира пристапот до тој дел на БиХ и се обидува да ги одврати мигрантите да пристигнат.

Тој објасни дека во 2021 година на овој начин било спречено пристигнувањето на околу 17.000 мигранти, па тие сега се помалку се обидуваат да одат во тој правец кон Хрватска.

„Во овој момент, за првпат имаме ситуација кога повеќе мигранти ја напуштаат Унско-санската жупанија отколку што доаѓаат. Оние кои не успеваат да ја поминат хрватската граница се враќаат во Сараево или Србија и се обидуваат да најдат друг пат за да одат во западноевропските земји, бидејќи нашата едноставно веќе не им е исплатлива“, вели Бегановиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Не било пукано со огнено оружје кон авионот на „Кроација ерлајнс“

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж