Се надевам на заедничка прослава на Гоце догодина со нашите браќа од Северна Македонија, вели Борисов

Од:

Се надеваме дека заедно со нашите браќа од Северна Македонија, следната година ќе ја прославиме 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод годишнината од раѓањето на големиот револуционер.

-Денеска се навршуваат 149 години од раѓањето на Гоце Делчев – војвода, активист на македонско-одринското револуционерно ослободително движење, меѓу нашите најистакнати заеднички историски херои. Се надевам дека имаме мудрост следната година, заедно со нашите пријатели и браќа од Северна Македонија, да го прославиме неговиот 150-годишен јубилеј, обединети и заедно на патот на европската интеграција“, напиша Борисов.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Немаме намера да почитуваме едностран договор со Бугарија потпишан од влада без кредибилитет

А1он

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Македонија и Шенген

А1он

Европската перспектива на Македонија тема на средбата на Радев со Штајнмајер

А1он

Продолжен мандатот на Бучковски како специјален претставник во Бугарија

А1он

Бугарско-македонската комора апелира до Заев и Јанев за надминување на политичката криза и економско поврзување

А1он

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

А1он