Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Од:

Четврти ден по ред грчките пожарникари се обидуваат да го изгаснат огнот на островот Евија.

Грчкиот дневен весник „Катимерини“ објави дека се истражува дали пожарот на Евија е подметнат. Пожарникарите откриле предмети што се користат за палење на оган.

Додека грчката телевизија Скај објави дека се испитуваат доказите бидејќи пожарот почнал на три различни места во шумата на островот.

Исто така биле земени изјави од 25 очевидци.

Во гаснењето на пожарот вклучени се околу 400 пожарникари, војници и доброволци. Огнот се гасне од копно и од воздух со канадери кои се обидуваат да го совладаат огнот во тешко достапниот кањон.

Пожарот што изби во вторникот го опустоши природниот резерват борова шума, а околу 500 жители од областа се евакуирани истиот ден.

Би можело да ве интересира

Во болница пренесени три лица по пожарот во хотел во Атина

Состанок на Мицотакис со комесарите Схинас и Јохансон и министри од владата за миграциското прашање

Ана Ололовска

Заменикот министер за надворешни работи на Грција поднесе оставка

Ана Ололовска

Пожар во хотел во Атина

Ана Ололовска

Загина жена во пожар во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Ана Ололовска

Грчката црква одбива верски погреб во случај на кремирање на покојникот

Ана Ололовска