Се чека одлука на Српската народна банка за одложување на плаќањето на кредитите за три месеци

Од:

Народната банка на Србија (НБС) на чело со гувернерката Јоргованка Табаковиќ денеска ќе ги објави конкретните мерки во врска со одложување на плаќањето кредити.

dobivaj vesti na viber

Централната банка во текот на денов ќе ги соопшти сите детали и ќе одговори на прашања во врска со тоа на кого ќе се однесуваат мерките и што конкретно ќе подразбираат.

Повеќе од милион граѓани на Србија, колку што имаат станбени, потрошувачки и кеш кредити во банките, ги чекаат деталите за одлуката за одложување на наплатата на месечните рати, кои како можна мерка ги најави и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека ќе побара од комерцијалните банки мораториум, односно одложување на отплата на кредитите на три месеци, а министерот за финансии Синиша Мали утрово изрази очекување дека Народната банка на Србија ќе излезе со мораториум за отплата на заемите. Според него, овие мерки треба да важат и за правни и за физички лица.

Би можело да ве интересира

Претставник на ЕУ: Србија во Прага треба да објасни зошто не воведува санкции против Русија

Ана Ололовска

Брнабиќ повика да се заштеди струја: Бев со ролка во Владата

А1он

Најпознатите српски старлети вмешани во милионска измама: Рекламирале измамници кои оштетиле повеќе од 1.000 луѓе на лажно обложување

Горан Наумовски

Вучиќ: Ни претстои потежок период од оној во деведесеттите

А1он

Орбан: Унгарија, Србија и Австрија се тешко погодени од илегалната миграција

А1он

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Ана Ололовска