Се бара оставка од косовската амбасадорка во САД поради ширење на лажни вести за признавањето од Јамајка

Од:

Пратеничката Фиторе Пацоли од партијата Самоопределување денеска побара оставка од Вљора Читаку, претставничката на Приштина во Вашингтон, доколку се докаже дека е точно дека Јамајка не го признала Косово.

Во меѓувреме веста за призавањето на Косово е демантирана и од министерката за надворешни работи на Јамајка.

Пацоли истакна дека на Косово не му се потребни амбасадори кои шират лажни информации и доколку вестите за признавањето од Јамајка се навистина лажни амбасадорката Читаку треба веднаш да си поднесе оставка.

Градоначалникот на Приштина, Шпенд Ахмети објави на својот Фејсбук профил дека сите се спремни да прифатат заслуги, но никој не презема одговорност за грешките.

Ахмети беше избран за градоначалник на Приштина како функционер од партијата Самоопределување, а подоцна формираше своја Социјалдемократска партија.

Би можело да ве интересира

Нови дваесет случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 165 заразени

Ана Ололовска

Апостолова: Косово може да очекува до 160 милони евра помош од ЕУ за справување со коронавирусот

А1он

Тачи поднесе кривична пријава против градоначалникот на Митровица

А1он

Две лица починаа утрово од Ковид-19 во Косово

Ана Ололовска

Ковид-19 во Косово: Пет нови случаи во неделата, вкупно 145 заразени

Ана Ололовска

Амбасада на САД во Приштина: Оставете ги поделбите, посветете се на епидемијата

А1он