Сараево повторно има најзагаден воздух во светот

Од:

Сараево утрово има најзагаден воздух во светот кога ќе се спореди состојбата во главните и поголемите светски градови, покажуваат податоците на специјализираната веб-страница IQAir денеска наутро.

dobivaj vesti na viber

Главниот град на БиХ во седум часот имаше индекс на загаденост (AQI) од 287, далеку пред пакистанскиот Лахоре (224), индиски Делхи (216), кинески Вухан (196) и индиска Калкута (174).

Меѓу 10-те најголеми или главни градови со најлош квалитет на воздухот во светот, се наоѓаат уште три од Балканот. Хрватскиот главен град Загреб е шести (173), Белград е веднаш зад него (170), додека бугарскиот главен град Софија е деветти со AQI индекс од 164.

Според показателите на IQAir, квалитетот на воздухот во Сараево е „многу нездрав“ денека наутро, а се додава дека концентрацијата на ПМ2,5 честичките во моментов е „47,4 пати повисока од препорачаните вредности на Светската здравствена организација на годишно ниво“.

„Многу нездрав“ квалитет на воздухот е потврден и во Лахоре и Делхи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Високиот меѓународен претставник бара да се обезбедат пари за изборите во БиХ

Ана Ололовска

Додик во писмо до Орбан: Нема биолошки да се обновиме со увоз на нехристијански вери

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок во посета на БиХ

Ана Ололовска

Тегелтија на средбите во САД: Република Српска не планира отцепување од БиХ

А1он

Три хрватски партии во БиХ го поддржаа Милановиќ во напорите за промена на изборниот закон во таа земја

А1он

Шарл Мишел ќе пристигне во БиХ на крајот на следната недела

А1он