Сараево најзагаден град во светот, според мерењето на амбасадите на САД

Од:

Сараево вчера беше најазагден град во светот со индекс на квалитетот на воздухпт од 268 единици, соопштија американските власти врз основа на податоците за загаденоста на градовите во кои се стационитани амбасадите на САД.

Според овие податоци, вчера во 14 часот, Сараево било позагадено и од Пекинг, каде квалитетот на воздухот изнесувал 242 единици,

– Вредност на индекост на квалитетот на воздухот меѓу 201 и 300 единици може да предизвика сериозни здравствени проблеми, се наведува во предупредувањето на властите на САД.

Босанските медиуми наведуваат дека податоците за квалитетот на воздухот во Сараево измерени во Амбасадата на САД, би можеле да се разликуваат од оние регистрирани на други локации во градот и дека податоците од една контролна станица не важат за целата градска територија.

Американската амбасада во Скопје нема податоци за загаденоста во македонскиот главен град.

Би можело да ве интересира

Драма во Сараево: Четири институции се евакуирани поради дојава за бомба

(ВИДЕО) Напад на родители на малолетни деца од Србија на турнир во Сараево: Доживеавме пекол

Катерина Павлова-Николовска

Филијали на неколку банки во Сараево добиле дојави за поставени бомби

А1он

Во Сараево е пронајден Хрват од Шибеник кој исчезна пред две години

Трагедија во Сараево: Малолетнички си ја убиле бабата, па се обиделе да го прикријат убиството

Додик: Во Сараево не јадам, ниту пијам нивна вода, секогаш си носам шише

А1он