Самит на Процесот за соработка во ЈИЕ во Дубровник

Од:

Во Дубровник денеска се одржува Самит на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј домаќин е хрватската преседателка Колинда Грабар Китаровиќ, а на кој ќе учествува и шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов.

dobivaj vesti na viber

Со Самитот во Дубровник и официјално завршува претседавањето на Хравстка со Процесот за соработка во Југоисточна Европа.

Како продолжение на Самитот, за утре е предвидено одржување на традиционалниот Дубровнички форум, по чииј повод вечер ќе биде организирана свечена вечера за учесниците на лидерскиот собир.

Според најавите, покрај Грабар Китаровиќ и Иванов,, на Самитот во Дубровник ќе учествуваат и претседателите на Косово, Хашим Тачи, на Словенија, Борут Пахор, на Србија, Александар Вучиќ и на Црна Гора, Филип Вујановиќ, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов и турскиот вицепремиер Турѓул Туркеш.

Паралелно со Самитит, во Дубровник ќе се одржи и состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, на кој ќе присуствува и шефот на макеоднската дипломатија Никола Димитров.

Предвидено е на состанок да се разговара за актуелните случувања во регионот и за регионалната соработка од аспект на зачувувањето на стабилноста во Југоисточна Европа.

Би можело да ве интересира

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 отсто

А1он

Уште гори кај Шибеник, повеќе од 50 пожарникари се борат со огнот

А1он

Летово во Хрватска од Ковид-19 починаа шест пати повеќе луѓе отколку минатата година

ВИДЕО: Сплит поплавен, сообраќаен хаос на улиците на градот

Катерина Павлова-Николовска

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски