Самарас во Виена разговарал и за грчко-македонските односи

Од:

Грчкиот премиер Андонис Самарас на маргините на самитот на Европската народна партија разговарал и за Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.

Самарас вчера во Виена, меѓу другото, имаше и средба со австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер со кого разговарал за ситуацијата во Македонија, Турција, во Егејот, но и за грчката економија. Други детали од средбата не се соопштени.

Самарас во Виена се сретна и со германската канцеларка Ангела Меркел и со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. Дипломатски извори не ја исклучуваат можноста и на овие средби да се зборувало за прашањето за уставното име на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он

Грција ја продолжи забраната за влез од трети земји до 31 август

А1он

Се вжештува атмосферата меѓу Грција и Турција, Мицотакис побара итен самит на ЕУ

Горјан Грнчаровски

Скоро 1.000 нови активни случаи на Ковид-19 во Грција за само една недела

А1он

Грција го ограничува работното време на угостителските објекти

А1он

Истрага на грчкото Обвинителство за поплавите на Евија

А1он

Leave a Comment

3 × 5 =