Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

Од:

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите патувања до Турција до 29 декември, а вчера и туроператорот „Натали турс“ ги запре продажбите на аранжмани кон таа дестинација заради ситуацијата.

– Загубите на рускиот туристички сектор од запирањето на продажбата на аранжманите во Турција може да бидат поголеми отколку загубите од „затворањето“ на Египет како дестинација ако ситуацијата не биде решена во следните месеци, предупреди Асоцијацијата на туроператорите на Русија. 

Би можело да ве интересира

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Илјадници Турци протестираа во Истанбул против затворската казна за опозиционерката Чанан Кафтанчиоглу

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 + two =