Руската вакцина против Ковид-19 пристигнува во Србија неделава, земјата е заинтересирана да ја произведува

Од:

Србија до петок ќе добие 20 дози од руската вакцина против коронавирусот „Спутник 5“, наменети за лабораториски испитувања и контрола, најави денеска премиерката Ана Брнабиќ, која преку видеоконференција се сретнала со министерот за трговија на Русија, Денис Мантуров.

Министерот потврдил дека пратката со 20 вакцини за лабораториски намени ќе пристигне во Србија до крајот на неделата.

Според Брнабиќ, Владата работи на тоа граѓаните на Србија да имаат достапна вакцина против коронавирусот што е можно побрзо.

Целта, според премиерката, е граѓаните да можат да бираат која вакцина ќе ја примат, во согласност со препораките на надлежните здравствени институции во Србија.

Брнабиќ наведе и дека земјата е заинтересирана да ја разгледа можноста заеднички да ја произведува руската вакцина против вирусот.

Би можело да ве интересира

Во Албанија вакцинација на здравствените работници од ковид центрите

Индија почна со вакцинација на 300 милиони луѓе

ВИДЕО: Милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“ пристигнаа во Србија

Бајден вети 100 милиони вакцинирани Американци во првите 100 дена од мандатот

Катерина Павлова-Николовска

Европските држави бесни, Фајзер доцни и испраќа помалку вакацини

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Српски полицајци дочекани со боксови на „дива“ прослава на Стара нова година

Жарко Настоски