Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

Од:

Руската православна црква денеска изрази жалење поради одлуката на турскиот Државен совет за пренамена на досегашниот музеј Аја Софија во џамија.

Во соопштение, Руската православна црква истакна дека таквата одлука може да доведе до уште поголеми поделби. Според неофицијални извори на кои се повикуваат турските медиуми, првата молитва во џамијата најверојатно ќе се одржи на 15 јули, денот кога во 2016 година беше спречен обид за државен удар во Турција.

Аја Софија, изградена од Византија во 6-от век, со векови била најголемата христијанска црква во светот, а во џамија била претворена по османлиското освојување на Константинопол, денешен Истанбул, во 1453 година. Статусот од верски објект во музеј беше променет со указ во 1934 година од тогашниот турски претседател Мустафа Кемал Ататурк. Света Софија во 1985 година е прогласена за споменик на Светското културно наследство на УНЕСКО.

Би можело да ве интересира

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

А1он

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он

Расте бројот на новозаразени во најголемите турски градови

А1он