Руската црква го прекинува дијалогот со поглаварот на грчката црква

Од:

Руската православна црква објави дека го прекинува екуменскиот дијалог со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним, рече митрополитот Иларион, раководител на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија.

dobivaj vesti na viber

Во врска со тоа, како што објасни Иларион, рускиот патријарх Кирил нема да го спомене името на архиепископот на Атина за време на неговата служба.

Во исто време, Руската православна црква ќе продолжи да води дијалог со сите претставници на грчката православна црква кои не ги признаваат „украинските расколници“.

На 12 октомври Соборот на Грчката православна црква го призна правото на патријархот Вартоломеј од Цариград да одобри автокефалност. Соборот, исто така, му даде на архиепископот Атина и на цела Грција право „да продолжи да се занимава со прашањето за признавање на Црквата на Украина“

Би можело да ве интересира

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1он

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он

(ВИДЕО) Полицијата во Русија приведе возрасна жена: Мобилизирајте ги сите ако ви треба топовско месо

А1он