Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Од:

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова преку Фејсбук профилот на амбасадата најави дека ќе им предложи на руските власти да ја затворат нејзината амбасада во таа земја, јавува дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Според Митрофанова, затворањето на руската амбасада во Бугарија неминовно ќе доведе до затворање на бугарската амбасада во Москва.

Според Митрофанова, одговорноста за понатамошните тешки последици од овој чекор е целосно на Владата на бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков.

Дописникот на МИА од Софија потсетува дека Митрофанова постави ултиматум до бугарското МНР да ја укине нотата со која 70 руски дипломати се прогласени за персона нон грата или ќе му предложи на руското Министерство за надворешни работи да ја затвори руската амбасада во Бугарија. Таа денеска го посети бугарското Министерство за надворешни работи за да се запознае со одлуката на властите во Софија.

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков изјави дека странските амбасадори не можат да поставуваат ултиматум.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски