Русија поддржува иницијатива за дијалог меѓу Брисел и Москва

Од:

Русија ги поддржува сите иницијативи кои можат да го поттикнат дијалогот меѓу Брисел и Москва, откако такви предлози пристигнаа од лидерите на Европската унија.

– Позитивно оценуваме такви иницијативи. Рускиот претседател Владимир Путин го поддржува создавањето механизам за дијалог и контакти меѓу Брисел и Москва, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Претходно, германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската унија треба да побара директен дијалог со Русија, а бројни медиуми денеска објавија дека ЕУ може да разгледа формат за евентуален самит меѓу лидерите на Унијата и рускиот претседател.

Би можело да ве интересира

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Илјадници протестира во Брисел против ограничувањата воведени поради пандемијата

Катерина Павлова-Николовска

Осуммина повредени во експлозија во манастир кај Москва

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Голем протест против ковид мерките во Брисел, хаос на улиците

ЕПЦ: Поразот на Заев на изборите ги покажа ризиците од „млаката посветеност“ на ЕУ

А1он

Невреме во Москва – урнат дел од ѕидот на Кремљ, затворени сите приоди кон Црвениот плоштад

А1он