Румен Радев ја доби поддршката за втор претседателски мандат

Од:

Националниот совет на Бугарската социјалистичка партија одлучи да ја поддржи претседателската двојка Румен Радев и Илијана Јотова за втор мандат со 122 гласа „за“, ниту еден против и девет воздржани.

Членовите на Националниот совет формираа работна група за комуникација со претседателската двојка за формулата за нејзино номинирање, иницијативниот комитет и политиките што ќе ги бранат Радев и Јотова.

Групата за комуникација ќе биде предводена од лидерот на БСП, Корнелија Нинова и ќе вклучува високи претставници на раководството на партијата, меѓу кои и Кристијан Вигенин, поранешен министер за надворешни работи во времето на премиерот Пламен Орешарски, во периодот 2013-2014 година.

БСП ќе ги одобри политиките развиени од Извршното биро, кои ќе бидат предмет на разговори помеѓу работната група и претседателската двојка за нејзиниот втор мандат.

Додека раководството на БСП имаше состанок, младинската организација на БСП скандираше за оставка на Корнелија Нинова.

Би можело да ве интересира

Радев: Резултатите од дијалогот со Бугарија ќе ја забрзаат европската интеграција на Македонија

А1он

(ВИДЕО) Рама жесток кон бугарскиот претседател Радев: Одблокирајте ни го патот, па после блокирајте колку сакате

А1он

Радев: Растат очекувањата за компромис меѓу Бугарија и Северна Македонија

А1он

Радев потпиша указ со кој му предлага на Парламентот да го избере Пламен Николов за премиер на Бугарија

Бугарија изрази подготвеност да помогне за справување со пожарите во земјава

Радев се сретна со битолските Бугари од центарот за култура „Иван Михајлов“

Жарко Настоски