Романските лекари се заканија со протести, штрајк и оставки

Од:

Ромнанските лекари и другиот медицински персонал се заканија со протести, штрајк и оставки во јули поради ниските плати, условите за работа и односот кон медицинскиот персонал во Романија.


Романскиот министер за здравство Еуџен Николаеску изјави дека е изненаден од обновените протести на медицинскиот персонал бидејќи постојано води дијалог со синдикатите и ги повика медицинарите да го стават пациентот на прво место.


Лекарите стажанти во Романија имаат плата од околу 200 евра, додека специјалистите – 500 евра. Медицинскиот персонал не е задоволен од условите за работа, како и од начинот како ги третира власта дури и пациентите.

Би можело да ве интересира

Во Романија нов рекорд – 1.356 заразени од коронавирус за еден ден

Ана Ололовска

Романија планира да воведе задолжително носење маски

Ана Ололовска

Поранешниот романски министер за финансии осуден за примање мито

А1он

Во Романија ќе се воведува вонредна состојба секаде каде што расте бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Поранешниот романски премиер Понта ја препишал докторската дисертација, пресуди Врховниот суд

А1он

Стотици заразени пациенти со новиот коронавирус ги напуштија болниците во Романија

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + 8 =