Романски автобус излетал од пат во Бугарија, тројца загинати

Од:

Тројца загинати и 9 повредени е билансот од трагичната несреќа која се случи во соседна Бугарија кај Велико Трново.

dobivaj vesti na viber

Автобусот со романски таблички удрил во паркиран автомобил по што излетал од патот и удрил во дрво.

Тој се враќал од Истанбул и одел кон Букурешт.

Во автобусот патувале вкупно 25 луѓе. Двајцата возачи се приведени и им се направени алко-тестови.

Би можело да ве интересира

Случај „Беса транс“: Причините за несреќата се знаат, сега Бугарија бара роднините да кажат зошто загинатите патувале со автобусот

Горан Наумовски

Бугарската главна обвинителка бара од македонските колеги уште распити на преживеани и роднини за автобуската несреќа

Горан Наумовски

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

Првите проблеми во истрагата за полскиот автобус: Тахографот е уништен, брзината не можеше да се прочита

Горан Наумовски

Истрагата утврди: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Црн епилог: Четворица загинати и осумина повредени во сообраќајката во Бугарија

Горан Наумовски