РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

Од:

Републичката изборна комисија (РИК) вечерва ги објави резултатите од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на РИК, Владимир Димитријевиќ на седницата на РИК кажа дека бројот на избирачи кои се запишани во избирачкиот список е 6.305.816, излегле 3.697.147 граѓани, а гласале 3.681.561.

– Неважечки ливчиња се 87.445, а бројот на важечки ливчиња изнесува 3.594.116, изјави Димитријевиќ.

Тој ги објави и прелиминарните резултати од претседателските избори:

Александар Вучиќ, кандидат на коалицијата „Александар Вучиќ – Заедно можеме се“ – 58,59 отсто – 2.157.008 гласови

Здравко Понош, кандидат на коалицијата „Обединети за победа на Србија“ – 18,32 отсто – 674.567 гласови

Милош Јовановиќ, кандидат на коалицијата „Нада“ – 5,97 отсто – 219.970 гласови

Бошко Обрадовиќ, кандидат на коалицијата „Патриотски блок“ – 4,38 отсто – 161.212 гласови

Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски, кандидат на „Српската партија Заветници“ – 4,25 отсто – 156.635 гласови

Билјана Стојковиќ, кандидат на коалицијата „Мораме“ – 3,20 отсто – 117.784 гласови

Бранка Стаменковиќ, кандидат на коалицијата „Суверенисти“ – 2,03 отсто – 740.866 гласови

Миша Вациќ, кандидат на групата граѓани „Српски патриот – Миша Вациќ“ – 0,87 проценти – 32.074 гласови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Абазовиќ утре во посетa на Белград – се очекува затоплување на односите меѓу Црна Гора и Србија

А1он

Патријархот Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

А1он

Вучиќ и американскиот амбасадор Хил за Отворен Балкан и осудата на руската агресија врз Украина

А1он

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он