Ричард Гренел пристигнува во Белград и Приштина

Од:

Американскиот амбасадор во Берлин, Ричард Гренел ќе ги посети Приштина и Белград оваа недела, потврди Амбасадата за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Засега, потрдено е во Приштина дека Гренел, кој е исто така специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, в четврток ќе се сретне со косовскиот претседател Хашим Тачи, пишува РСЕ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека ќе се состане со Гренел в петок наутро во Белград. Вучиќ за РТС од Давос изјави дека САД се подготвени да ги слушнат барањата на Белград и проблемите во врска со Косово.

Гренел ќе ги посети Косово и Србија неколку дена откако тој посредуваше за договорот меѓу двете страни со германската компанија Луфтханза за авиолинија Приштина-Белград.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

Мустафа: Косово мора да ја укине таксата на увозот од Србија

Ана Ололовска

Партиите на Вучиќ и на Дачиќ на парламентарните избори ќе одат одделно

Ана Ололовска

ВИДЕО: Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Ана Ололовска

СНС и СПС со одделни листи на парламентарните избори во Србија

Ана Ололовска

Се бара оставка од косовската амбасадорка во САД поради ширење на лажни вести за признавањето од Јамајка

Ана Ололовска