Рекордни 2.243 новозаразени лица во Бугарија

Од:

Во Бугарија во изминатите 24 часа се потврдени нови 2.243 случаи на заразени со коронавирус, од направени 7.659 тестирања, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата.

Во изминатото деноноќие починале 42 лица.

Најголем број од новозаразените се во Софија – 913.

Меѓу инфицираните со Ковид-19 во земјата се наоѓаат и 1.948 лекари.

Од почетокот на епидемијата во Бугарија се заразени вкупно 40.132 лица, а регистрирани се 1.136 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Рекордни 835 новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Грција починаа 98 лица од Ковид-19, а регистрирани се 1.193 случаи

Ана Ололовска

Фаучи со совет до Бајден: Немате само едно решение за сите ситуации со корона-кризата

Ана Ололовска

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Над илјада жртви од Ковид-19 во Косово од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се затвораат училиштата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Ана Ололовска