Рекордни 154 новозаразени во Албанија

Од:

Не се смирува нагорната линија на новозаразени од Ковид-19 во Албанија.

Во изминатото деноноќие дијагностицирани се 154 нови случаи, што е највисока бројка во едно деноноќие до сега. И понатаму главно жариште останува Тирана од каде што се 84 од новозаразените, по што следува Драч со 10.

Според Министерството за здравство и социјална заштита починале пет пациенти или 213 до сега, додека битката со опасниот вирус ја добиле 64 или 3.616 лица.

Со последните 643 до сега направени се вкупно 48.319 тестови,позитивни на Ковид-19 се 6.979, од кои активни на болеста се 3.142 лица.

Од почетокот на овој месец во просек дневно се регистрирани по над 130 новозаразени или вкупно 1.714 лица.

Би можело да ве интересира

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска