Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Од:

Со 140 новозаразени лица, Хрватска во последните 24 часа постави нов рекорд за едно деноноќие, а починало едно лице.

Националниот штаб за цивилна заштита соопшти дека во земјата има 1.088 активни случаи, од кои 124 пациенти се во болница, а тројца се на респиратор.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај на зараза во Хрватска, досега се регистрирани вкупно 3.672 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 118 починале, а 2.466 оздравеле.

Во моментов има 4.756 лица во самоизолација.

До денеска, тестирани се вкупно 92.808 лица, од кои 1.322 во последните 24 часа.

Би можело да ве интересира

Научниците ја открија „слабата точка“ на коронавирусот

А1он

МОН: Мнозинството наставници и родители се за отворање на училиштата во септември

А1он

СЗО во Црна Гора препорача училиштата да се отворат кога епидемијата ќе биде под контрола

А1он

Германскиот здравствен систем засега се справува со новите случаи, вели министерот за здравство

А1он

Бразилскиот претседател Болсонаро, кој се потсмеваше со коронавирусот, потпиша да се издвојат 356 милиони долари за вакцина

А1он

Српски лекари: Коронавирусот ги напаѓа бубрезите, многу пациенти завршуваат на дијализа

А1он