Рекордна кражба во затвор: Од касата на КПУ „Зеница“ украдени 400.000 евра

Од:

Обвинителството на Зеничко-добојскиот кантон отвори истрага против Нерма Смајлагиќ, осомничена за проневера на пари од КПУ Зеница, потврдија од Одделението за односи со јавноста на Обвинителството.

В.д. обвинител нареди да се спроведе финансиска истрага поврзана со проневера на пари од КПУ „Зеница“, а во моментов се прибираат докази.

Благајничката во затворот е осомничена за проневера на околу 800.000 КМ (околу 400.000 евра).

Случајот бил откриен во јануари откако таа не поднела законска пријава, а директорката на КПУ Зеница, Реџо Кахриќ, тогаш во медиумите изјавил дека Нерма му признала дека го злоупотребила синдикалниот фонд бидејќи имала семејни проблеми.

Самир Куртовиќ, претседател на Синдикатот на државните службеници и функционери во органите на државната служба, правосудството и јавните институции во БиХ, потврди дека немаат никаква врска со доделувањето на огромни средства за КПУ Зеница, кои наводно биле проневерени од вработен.

Индикативно е дека парите биле чувани во касата во КПУ, што е спротивно на законот кој го контролира финансиското работење на казнено-поправните установи и кој нагласува дека сите средства мора да бидат на банкарски сметки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Катерина Павлова-Николовска

Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска нема пушење на затворени јавни места

Пијан возач со „мерцедес“ удри во пешаци, загина млада докторка

Горан Наумовски

Во Република Српска уапсени девет лица поради детска порнографија

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Ана Ололовска

Драма во Тузла: Специјалци на терен, полицијата не може да се доближи до телото на човекот кој активираше бомба

Горан Наумовски