Рекорден број новозаразени во Хрватска, најавени нови мерки

Од:

Во Хрватска денеска се регистрирани 116 новозразени со Ковид-19, што е најголемо дневно зголемување од почетокот на епидемијата и воедно, првпат бројот на новодијагностицирани е троцифрен.

Бројот на активни случаи во земјата изнесува 1038, соопшти Кризниот штаб.

По средбата со научниот совет и Штабот за цивилна заштита во Владата, хрватскиот министер за здравство Вили Берош рече дека сега се разгледуваат нови мерки, но и многу построги услови за влез во земјата. Тој рече дека се размислува и за задолжително носење маски во одредени продавници или угостителски објекти, но дека сето тоа детално ќе биде објавено во текот на денот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, уништени покриви, откорнати стебла и искршени прозорци

А1он

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

14-годишен српски ватерполист во тешка состојба, префрлен на респиратор поради коронавирусот

А1он

Нови седум починати и 250 заболени од Ковид-19 во Косово

А1он

Пет случаи на заразени со коронавирус во грчкиот ватерполо тим

А1он

Училишната година во Мексико ќе почне од дома

А1он