Регионална конференција: Во Западен Балкан во пораст трговијата со деца

Од:

Трговијата со деца на Западен Балкан и понатаму е во пораст и покрај бројните законодавни и практични мерки преземени во претходните години, потенцирано е во Белград на регионалната конференција „Заедничко преземање мерки во криза: Заштита на децата од трговија со луѓе и експлоатација на Западен Балкан“.

На Конференцијата беше истакнато дека пандемијата дополнително ја зголеми ранливоста на децата, како резултат на растечката економска несигурност, невработеноста и ограничувањата на движењето.

Децата од Западен Балкан се жртви на трговија со луѓе за различни цели: сексуална експлоатација, вклучително и производство и дистрибуција на материјал за сексуална злоупотреба на деца, присилен брак, присилна работа, присилно питачење и присилна криминална активност, се наведува во соопштението од Конференцијата.

Според последните официјални извештаи од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија и Србија, повеќето од идентификуваните деца -жртви во текот на 2020 година биле девојчиња – 18 во Србија, 24 во БиХ, шест во Северна Македонија, но имало и момчиња идентификувани како жртви – шест во Србија, седум во БиХ.

Извештаите на Групата експерти на Советот на Европа за борба против трговија со луѓе (ГРЕТА) истакнуваат дека вистинскиот број на луѓе, вклучително и деца, кои се жртви на трговија со луѓе, веројатно е поголем отколку што покажуваат официјалните податоци.

Регионалната конференција е во организација на заедничката програма на Европска Унија и Советот на Европа „Хоризонтален објект за Западен Балкан и Турција 2019-2022“, на која учествуваат повеќе од 130 учесници од регионот и пошироко.

Би можело да ве интересира

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Фон дер Лајен во посета на Западен Балкан до крајот на овој месец

Ана Ололовска

Меркел стигна во Тирана, првата средба е со Рама

Ана Ололовска

ЕУ ризикува масовна миграција од Западен Балкан доколку не ги исполни ветувањата за проширување, предупредува Вархеји

Ана Ололовска

Меркел денеска во Тирана на состанок со лидерите од Западен Балкан

Ана Ололовска

Министрите за одбрана на Западен Балкан во вторник на конференција во Австрија

Ана Ололовска