Речиси 7.000 новозаразени во Србија, 37 починати од Ковид-19

Од:

Во Србија во изминатите 24 часа се регистрирани 6.842 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, а починале 37 лица, соопштија здравствените власти.

Речиси 2.000 од новозаразените е од Белград, според официјалните податоци. Вкупно во изминатото деноноќие се направени околу 21.000 тестови.

Вкупниот број на починати во земјата од почетокот на пандемијата изнесува 1.247.

Во српските болници се хоспитализирани околу 6.500 пациенти, од кои 225 се на респиратори.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Ана Ололовска

Компликации кои Ковид-19 може да ги предизвика кај децата: Ако ги забележите овие симптоми, веднаш одете на лекар!

Ана Ололовска

Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Ана Ололовска

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус е во Србија, многу сум уплашен

Ана Ололовска

11-годишно дете почина од Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Германија купува нов препарат со антитела за лекување од Ковид-19

Ана Ололовска