Разговор Борисов-Ципрас посветен на блокадите на бугарско-грчката граница

Од:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас посветен на блокадите на границата меѓу Бугарија и Грција, предизвикани од протестот на грчките земјоделци, јави БТА.

Како што соопшти Прес-службата на бугарската Влада, Борисов во разговорот посочил дека на двете страни од границата чекаат речиси 1.800 камиони, кои трпат огромни загуби поради блокадите.

Борисов нагласил дека внатрешните проблеми на Грција не треба да бидат причина за ограничување на правото на слободно движење на луѓе и стоки и побарал на Ципрас Атина да преземе мерки за надминување на застојот, кои би можеле да вклучат и обезбедување коридор за транзитен превоз на стоки.

Би можело да ве интересира

На аеродромот во Атина уапсен странски државјанин со проголтани 34 пакувања течен кокаин

Од Самос во Атина пренесени околу 700 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Пецас: Европерспективата на Западен Балкан е и во нивни и во наш интерес

Ана Ололовска

Ципрас: Се надевам ЕУ набрзо ќе сфати дека направи историска грешка

Ана Ололовска

Полициска интервенција во две кино сали во Атина за филмот „Џокер“

Ана Ололовска

Баратели на азил од Самос ќе бидат распределени во други делови на Грција, за попладнево закажан протест

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × 5 =