Рама приватно ќе го пречека Милановиќ, неговиот поранешен советник

Од:

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија, по лична покана на премиерот Еди Рама, јавува МИА.

Педесет и шестгодишниот Милановиќ, кој ја предводеше дванаесеттата хрватска влада од 2011 до 2016 годна, подолг период беше еден од советниците на премиерот Рама.

Ова го потврди лично Рама на заедничката прес-конференција во Тирана, одржана на почетокот на ноември 2017 година, со тогашниот еврокомесар за соседска политика и пристапни преговори,Јоханес Хан.

– Хрватска е одлична држава која е пример во регионот. Зоран е еден голем пријател, сум барал совети од него и ќе барам, тие се секогаш добредојдени. Сакам да кажам дека тој е толку добар со мене што никогаш не е доцна кога дава совет, одговори тогаш Рама на прашање на новинар на хрватски медиум.

За време на предизборното соочување со неговата противкандидатка Колинда Грабар Китаровиќ во јануари годинава, Милановиќ рече дека имал пријателство со Рама, но дека не работел за него.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

А1он

Албанските социјалисти бараат измени во Уставот околу ветингот, но и поддршка од опозицијата

Ана Ололовска

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он

Бериша исклучен од парламентарната група на ПД, парламентот го прифати барањето на лидерот Баша

А1он