Рама повторно остар кон ЕУ: Кандидатскиот статус е еден вид таблета против депресија

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама за емисијата „Talking Europa“ на France 24 задржувајќи се на преговорите и самитот во Брисел, вели дека Албанија не е таа што направила бавен процес кон ЕУ, туку Европската Унија е таа што го забавила напредокот на овој процес.

dobivaj vesti na viber

Кандидатскиот статус во ЕУ тој го опишува како „еден вид антидепресивна таблета за зајакнување на моралот на земјите“, но смета дека е во „право да ги признае Украинците како нација што прават многу за нас, зашто тие спречуваат најмногу да напредува страшна контра-реформа во светот што Путин сака да ја наметне“.

Додава дека повеќе не е фрустриран, туку е тажен поради неуспехот на ЕУ да го исполни ветувањето дадено на Албанија и Северна Македонија.

-Не е Албанија која бавно напредуваше кон ЕУ, туку ЕУ забави. Не сум фрустриран, туку многу тажен поради неуспехот на Европската унија да го исполни ветувањето дадено на Албанија и Северна Македонија, нагласува Рама.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Бериша: Единствената цел на опозицијата е соборување на Еди Рама

А1он

Моравјецки ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Мандиант: Кибернападот врз е-Албанија е дело на проирански хакери

А1он

ЕУ и додели на Србија 223,7 милиони евра неповратни средства

А1он