Рама: Посакувам да нема потреба да се собереме за уште една криза, туку да изградиме нешто за иднината на Европа

Од:

Албанскиот премиер, Еди Рама денеска во Прага во пресрет на почетокот на состанокот на Европската политичка заедница, во куса изјава за новинарите изразил надеж дека нема да има друга криза за да се одржуваат вакви средби.

dobivaj vesti na viber

– Ова не е нова идеја, тоа е многу стара идеја. Се роди во време на криза и се надевам дека нема да има друга криза, за да имаме уште една средба. Но, од оваа средба ние ќе продолжиме и ќе направиме нешто за иднината на Европа, за целата европска заедница и човештво, рече Рама, пренесува Топ чанел.

Рама додаде дека Албанија е дел од регионот на Западен Балкан, опкружена со земјите од Европската Унија како целина и за нас е „апсолутно клучно иако се уште не сме во ЕУ, да бидеме Европејци”.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хакерите објавија броеви и разговори од WhatsApp на над 500 илјади албански граѓани

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

Албанија одбележува 110 години независност

А1он

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Никола на заедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше како сон

Ана Ололовска

Секој трет имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Ана Ололовска