Рама: Отворен Балкан, вистинската идеја во вистинско време

Од:

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека е убеден оти сите земји од регионот ќе станат дел од иницијативата „Отворен Балкан“.

dobivaj vesti na viber

На церемонијата по повод годишнината од германската фондација Фридрих Еберт во Албанија, Рама посочи дека не постои друг начин освен „Отворен Балкан“.

-Отворениот Балкан е вистинската идеја во вистинско време, и без сомнение секој ќе ја прифати идејата чекор по чекор. Немаме време за губење. Треба да бидеме целосно отворени еден со друг за да создадеме слика за тоа што сакаме да бидеме. Така добиваме време од иднината. Тоа е иднината, нема друга опција освен да се отвориме еден кон друг, истакна Рама.

Премиерот на Албанија оцени дека ова добило време бидејќи, како што смета, земјите од регионот ќе бидат принудени на тоа во моментот кога ќе влезат во ЕУ.

Според Рама, никој на Западен Балкан нема луксуз да ја остави економијата на страна и да се занимава првенствено со политика во интерес на партијата.

Тој го нарече процесот на европска интеграција непредвидлив поради пречките што може да се сретнат „на патот“, наведувајќи го ветото наметнато од Бугарија.

Би можело да ве интересира

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

Рама за преговорите со ЕУ: Со години ја чекаме “невестата” од Брисел, но, таа никогаш не дојде

По базите Пашалиман и Кучово, Албанија и кај Драч нуди изградба на НАТО база

Ана Ололовска

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Ана Ололовска

„Монитор“: Околу 74 отсто од албанските компании планираат да ангажираат странци, што е највисоко ниво во регионот

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапсила албанска брачна двојка и запленила околу пет милиони евра

А1он