Рама: Отворен Балкан нема да запре

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама нагласи дека иницијативата Отворен Балкан нема да запре, бидејќи, според него – иднината не може да се запре.

Тој на Твитер објави дека противниците на иницијативата не гледаат или разбираат дека таа „промовира мир, соработка, интеграција и го забрзува Берлинскиот процес“. Отворениот Балкан нема да запре бидејќи иднината не може да се запре“, напиша Рама.

Оваа негова реакција следува по изјавите на косовската претседателка Вјоса Османи и нејзиниот црногорски колега Мило Ѓукановиќ дека на „Отворен Балкан“ треба да му се каже не.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Еди Рама: Ниту војната не успеа да ги обедини Европејците

Орце Костов

„Се уште го чекате Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада“, Рама објави селфи со Ковачевски од Брисел

Орце Костов

Рама за Самитот на ЕУ: Не е некој спектакл да се гледа, на крајот ќе слушнеме „Не, простете ни“

А1он

Рама: Отворен Балкан не ги обединува Албанија и Косово, но не ги ни раздвојува

А1он

Рама: Албанија заради Отворен Балкан ќе ги укине сите царински такси за Косово

Ана Ололовска

Рама: Наскоро нема да има преговори за членство во ЕУ, за тоа е виновна Бугарија