Рама му реплицираше на Мета: Не се занимавам со заложник на Уставот

Продолжува преписката на социјалните мрежи меѓу албанскиот премиер Еди Рама и претседателот Илир Мета, откако шефот на државата не го прифати предлогот на Рама за нов министер за надворешни работи да биде Косовецот Гент Цакај.

Неколку часа по објавата на Фејсбук во која Мета наведува дека министерството за надворешни работи не може да се претвори во автошкола, каде големиот мајстор (Рама) бара да го научи „генијалецот”(Цакај), како да ги промени границите на целиот Западен Балкан, на Твитер реагираше Рама.

– Не очекувајте од мене да се занимавам со еден заложник на Уставот во канцеларијата на претседателот, кој пропаѓа во резервните чизми на докторката на науки (сопругата на Мета, Моника Круемади). Новиот Уставен суд ќе стави крај на овој маскенбал, а целото наше внимание ќе биде кон луѓето а нула кон чизмите, напиша Рама, кого Круемади на собраниска седница го гаѓаше со сопствените чизми.

Би можело да ве интересира

Мета: Горд на Харадинај, нема притисок што ќе го скрши државникот и национaлен херој

Мајко: Харадинај поднесе оставка како вистински државник

Татјана Ташкова

Рама до Мета: Избори имавме, а 13 октомври е ден како и сите други

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска

Mета со апел до опозицијата за надминување на политичката криза во Албанија

Мета го обвини Рама дека ја оставил земјата без Уставен суд

Ана Ололовска