Рама му честиташе на Абазовиќ: Кој можеше да поверува дека Балканот ќе има тројца премиери Албанци

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа му го честиташе изборот на Дритан Абазовиќ за премиер на Црна Гора, наведувајќи дека сега регионот има тројца лидери Албанци, јави дописничката на МИА од Тирана.

dobivaj vesti na viber

– Среќен што Дритан Абазовиќ од денеска е премиер на Црна Гора. Кој би можел да поверува дека Балканот со шест држави може да има тројца премиери Албанци, напиша Рама во објава на Фејсбук.

Тој вели дека на нив е да изградат мостови на пријателство и благосостојба за сите.

– Наше е да се докажеме како добри градители на мостови за мир меѓу сите и благосостојба за сите. Честитки и успех за Дритан, за Црна Гора и за целиот наш регион, стои во објавата.

Албанските медиуми, кои отстапија посебен простор на изборите во Црна Гора, го акцентираат фактот што новиот црнгорски премиер е Албанец.

– Црногорскиот парламент ја избра 43-та влада во која има 18 министри, од нив двајца Албанци. Министер за јавна администрација е Мараш Дукај, додека министер за човекови и малцински права е Фатмир Ѓека, кој претходно бил градоначалник на општина Улцињ, наведуваат медиумите.

Би можело да ве интересира

Ограничени маржи на брашно, масло, шеќер, сол во Црна Гора

Италијанската полиција уапсила албанска брачна двојка и запленила околу пет милиони евра

А1он

Бала: Првата меѓувладина конференција ЕУ-Албанија ќе се одржи следната недела

А1он

За туристите во Албанија ќе функционираат 29 амбуланти

Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Ана Ололовска