Рама: Кој ќе спаси еден живот, еднакво е како да го спасил човештвото

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама денеска со порака до албанските граѓани, кои деновиве се изолирани во своите домови, поради заканата од Ковид-19.

Овојпат, шефот на албанската влада избра изрека од светата муслиманска книга Куранот, апелирајќи до граѓаните да останат дома,што значи и намалување на можноста за прошитување на врусот и начин за спасување животи.

„Кој спасува човечки живот, идентчно е како да го спасил целото човештво, цитираше Рама изрека од Куранот.

Со последните,вчерашни податоци, што ги објавува Министертвото за здравство и социјална заштита на пладне бројот на заразените во земјата е 400, починати се 22 а излекувани 154 лица.

Рама најави зголемување на времетраењето на забраната за движење а за оние кои не ја почитуваат забраната и се движат со нивните возила рече дека казнените мерки ќе се движат од затворска казна до засекогаш одземање на возачката дозвола.

Рече дека ќе има измени на законот за сообраќај за што седница ќе одржи Парламентот по што за прекршувањата во сообраќајот нема да има административни туку кривични пријави.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Политичкиот совет во Албанија постигна договор за изборната реформа

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он