Рама ќе воведува ред на албанските плажи: Полицијата ќе одзема и затвора на целата ривиера

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на прес-конференција изјави дека државната полиција ќе биде присутна на целото крајбрежје и ќе „одзема на самото место лежалки, чадори за сонце и секаков вид друга помошна структура што не одговара на издадениот документ на субјектот“.

Според него, „не сите приватни субјекти сакаат да разберат како функционира овој процес, во некои случаи дури и одредена општина не го разбрала процесот, или не сака да го разбере, создавајќи конфузија и услови за конфликти“.

Но, додаде Рама „едно е неспорно дека она што е дефинирано како рамка на овој процес ќе се спроведе со или без благонаклонетост“.

-Сакам денес да упатам апел до сите оние субјекти кои немаат регуларна документација и работеа со теоријата на присутниот факт, дека се обврзани да ги напуштат областите што не им припаѓаат со закон и нерегуларно. Тоа што ќе биде одземено нема да им се врати, рече Рама.

Посочи дека „плажите им припаѓаат на луѓето, на граѓаните и колку што приватните субјекти се вклучени во процесот на гарантирање на туристичката сезона, тие се исто така нивна одговорност“.

Пред два дена на плажа во Велипоја, во кавга за поделба на сопственоста над песочните плажи, во вооружен инцидент беа убиени четири а повредени две лица, додека кај едно од најубавите турустички места, Дрми, запалени беа 60 лежалки и исто толку чадори за сонце.

Би можело да ве интересира

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

А1он

Албанските социјалисти бараат измени во Уставот околу ветингот, но и поддршка од опозицијата

Ана Ололовска

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он