Рама: Капацитетот за успешна комуникација на земјите од Западен Балкан е важен услов за ЕУ

Од:

Албанскиот премиер Еди Рама на денешниот Самит на групата раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации на Западен Балкан, истакна дека капацитетот за успешна комуникација меѓу западнобалканските земји е важен услов на евроинтеграциите на целиот регион.

– Европските интеграции се засноваат на заслугите на секоја земја. Меѓутоа, концептот што е сега воведен во новата методологија, значи дека Европската Унија ќе следи и како ние функционираме едни со други, дали имаме капацитет успешно да комуницираме, истакна Рама.

Тој, посочи дека, доколку земјите од Западен Балкан успеат во тоа, Унијата повеќе ќе ги почитува и ќе биде поотворена кон нив.

Би можело да ве интересира

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

Ана Ололовска

Во Албанија регистрирани нови 29 случаи со Ковид-19, вкупно заразени 333 лица

Ана Ололовска

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

А1он

Албанија: Околу 500 затвореници добија привремени дозволи за излез поради Ковид-19

А1он

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

А1он

Рама:Да го одржуваме отпорот,економијата паѓа и повторно се крева, мртвите не оживуваат повторно

А1он