Рама им понуди соработка на Демократите, тие го одбија

Од:

Албанската опозициска Демократска партија реагираше брзо по изјавата на премиерот Еди Рама дека „раката за соработка останува подадена“ и оти заедно ќе одлучат кој ќе го замени претседателот Илир Мета по неговото отповикување.

dobivaj vesti na viber

Демократите, според реакцијата, не се подготвени за соработка со Рама, кого го нарекуваат автор на отуѓување на волјата на албанските граѓани и кој „заедно со Доши и Ракипи спровеле кражба на гласовите”.

– Рама е автор на изборниот масакр и отуѓувањето на волјата на албанските граѓани за промени. Со цел да го отргне вниманието тој продолжува со лаги, манипулации и диверзии. Кражбата на изборите што ја направија Рама – Доши – Ракипи ја однесоа нашата држава во масовен изборен масакр, каде жртви се албанските граѓани и нивната иднина, се наведува во реакцијата.

Порачуваат дека ниту една диверзија нема да ги запре во оваа битка на презентирање факти и докази со кои се потврдува како се купувале гласови од тројката Рама – Доши – Ракипи.

– Наша обврска кон Албанците е да останеме одлучни и силно да се бориме за враќање на демократијата во земјата. Ниту една диверзија нема да не запре во оваа битка, од објавувањето на факти и докази, како и податоци кои го потврдуваат целосниот изборен масакр, се додава во реакцијата на албанските демократи.

Би можело да ве интересира

Закана од Иран: Имаме дрон што може да го погоди кампот на МЕК кај Драч

Ана Ололовска

Албанија за октомври купи струја за 34 милиони евра

Ана Ололовска

ФУЕН изгласа Резолуција за правата на Македонците во Република Албанија

Ана Ололовска

Рама и натаму е најпопуларен политичар во Албанија

Ана Ололовска

Албанската Влада ја повлече одлуката за поскапа струја за домаќинствата што трошат повеќе струја

Ана Ололовска

Бегај: Анексијата на украинска територија кон Русија, лоши вести за светскиот мир и поредок

Ана Ололовска